Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

Son birkaç ayın en çok beklenen android telefonu nihayet tanıtıldı. Samsung Galaxy S5 2014 Barcelona Mobil Dünya Kongresi’nde resmi olarak ortaya çıktı. Koreli üretici, Galaxy S serisi akıllı telefonun beşinci neslini yani Samsung Galaxy S5’i açıkladı. Samsung Galaxy S5 5.1 inc  FULL HD ekran, 16 MP kamera, parmak izi okuyucu, nabız ölçer, toza ve suya dayanıklı gövdesiyle dikkat çekiyor.

Yeni Ne Var?

Samsung bu telefona bir dizi yeni özellik ekledi. Aslında bu özelliklerin, kullanıcıları günlük yaşamlarında ve rutin anlamda pek bir etkiye sahip olmayan nitelikler olduğunu söylemek mümkün. Şirket politikası gereği sırf daha fazla özellik olsun diye yapılan bu değişiklikler bakalım sizlerin ilgisini çekecek mi? İşte geliyor:

Hızlı: Galaxy S5 2×2 MIMO hızlı WiFi ve süper hızlı otomatik odaklamalı bir kameraya sahip
Sağlam: Su ve toz geçirmez (IP67 standardı)
Pil ömrü: Galaxy S4’e göre% 20 daha iyi pil ömrü var
Güvenli: GS5’te home tuşuna entegre bir parmak izi sensörü var
Tasarım: Yeni Galaxy S güncellenmiş bir endüstriyel tasarıma sahip

Teknik Özellikleri

* 5.1″ Super AMOLED 1080p ekran, 432 ppi (Gorilla Glass 3)
* Android 4.4.2 KitKat
* 2.5 GHz Qualcomm Snapdragon 801 İşlemci
* 2 GB RAM
* 16 Megapiksel Arka Kamera, 2.1 Megapiksel Ön Kamera
* 16/32 GB dahili depolama + microSD (max. 128 GB)
* 2800 mAh pi
* 14.2 x 0.7.25 x 0.81 cm  boyutlar ve 145 gr ağırlık
* Mimio (2 × 2) ile 802.11 ac Wifi
* Bluetooth 4.0 LTE
* NFC
* IR bağlantı noktası (Kızılötesi)
* USB 3.0

Tasarım

Ilk olarak telefonun tasarım yönü ile başlayalım.Samsung, Galaxy S5 için endüstriyel tasarımını güncelledi ve arka kapağa dokunduğunuzda artık yumuşaklık hissi var. Bu değişiklik ile yeni bir doku yarattığı aşıkar ve bu doku ile telefon ergonomik tutuş sağlayacağını da düşünüyorum. Kömür Siyah, Parlak Beyaz, Elektrik Mavi ve Bakır Altın’dan oluşan dört göz kamaştırıcı renk seçenekleri ile karşımıza çıkan S5’in en sevdiğim rengi ise Elektrik Mavi oldu. Bakır Altın renkli model için Apple’dan esinlendiğini söylemeye gerek yok sanırım.

samsung galaxy s5 incelemesi ve tum ozellikleri 2 Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

Ben arka yumuşak dokuyu gayet hoş buldum. Galaxy S4 kullanıcılarının hala “plastik hissediyorum” diyecekleri de düşünüyorum. Genel olarak bakıldığında biraz daha yumuşak bir şey hissediyorsunuz plastik yapıda önemli bir azalma var. Bu yumuşak doku bana göre biraz avantajlı çünkü plastik olduğunda kapakta oluşan parmak izleri ve yağ görünümlü lekeler en aza indirgenmiş. Bu tasarımın Galaxy S4 ile Note 2 çiftinin karışımı olduğunu görebiliyoruz.

USB 3.0 Bağlantısı ve WiFi

samsung galaxy s5 incelemesi ve tum ozellikleri 3 Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

USB 3.0 bağlantı noktası telefonun altında bulunuyor ve artık kapalı. USB 3.0 konnektörü oldukça büyük olduğundan bazı insanlar için sıkıntı olabilir.

dünyanın en gelişmiş LTE(4G) deneyimini ve Wi-Fi performansını sunan Galaxy S5, video akışı ve web taramanın süper hızlı olmasını sağlıyor. Daha hızlı bağlantı isteyenler için Galaxy S5, sahip olduğu Download Booster özelliği sayesinde Wi-Fi ile LTE teknolojilerini aynı anda birbirine bağlayarak veri hızlarını güçlendiren yenilikçi Wi-Fi teknolojisini sunuyor.

Ekran

samsung galaxy s5 incelemesi ve tum ozellikleri 4 Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

Samsung, Bu Galaxy S sürümü için akıllı ekranı daha da geliştirdi. Telefon ekranının mevcut aydınlatma ortamında  daha doğal görünmesi için parlaklık, kontrast, renk doygunluğu vb. değişiklikler otomatik olarak uygulanabiliyor. Samsung bu işlem için küçük bir çip geliştirmiş.

Galaxy S5 5.1″ ile GS4’e göre biraz daha büyük bir ekrana sahip. Genel olarak bakıldığında S4’e göre 0.1 inc’lik büyüklüğün gözle görülür derecede olacağını sanmıyorum. Galaxy S5’in ekranı teoride biraz daha parlak olabilir ama bunu anlamak için kıyaslamak gerekecek.

Pil

samsung galaxy s5 incelemesi ve tum ozellikleri 5 Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

Galaxy S5’in pili 2800 mAh olarak üretildi. 2600 mAh olarak üretilen  S4’ün bataryasına göre biraz daha büyük bir kapasiteye sahip. Samsung 200 mAh’lik bir artış olmasına rağmen S4’e göre %20 daha fazla pil ömrü olduğu açıkladı. Geliştirilen yazılımlar sayesinde bu mümkün görünüyor.

Güç Tasarrufu modu özelliğini de iyileştiren Samsung, S4’ün güç tasarruf moduna göre 2 kat daha fazla pil kullanımı sağlıyor.

Suya ve Toza Dayanıklılık

samsung galaxy s5 incelemesi ve tum ozellikleri 6 Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

S5’in suya e toza karşı dayanıklı olması büyük ihtimalle en beğenilen özellik olarak kabul edilebilir. Akıllı telefonların neredeyse yarısı sıvı temasında kullanılamaz hale geliyor. S5’i bekleyen milyonlarca insanın bu özellik sayesinde yüzlerinin güldüğünü söylemek mümkün. Tasarım değişiklikleri her zaman tartışma konusu olabilir ama su ve toz geçirmezlik istisnasız birinci önceliktir ve her telefonda olması gereken bir şeydir.

Samsung Galaxy S5, su ve toza karşı dayanıklılığı lanse ederken IP67 kodunu kullandı. Bilmeyenler için söyleyelim. IP bir yalıtım standardı. Koddaki 6 rakamı toz geçirmez anlamına geliyor. 7 rakamı ise cihazın 15 cm ile 1 metre arasında derinliğe kadar geçici olarak suya daldırma etkilerine karşı korumalı olduğu anlamı taşıyor. Kısaca Galaxy S5 için 1 metre derinliğe kadar su geçirmez diyebiliriz ancak Samsung yine de temkinli davranıp “su geçirmez” özelliğini lanse ederken su sıçraması ve yağmur gibi koşulları ima ediyor.

Parmak İzi Okuyucu

samsung galaxy s5 incelemesi ve tum ozellikleri 7 Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

Samsung Galaxy S5’’te home tuşuna entegre edilen parmak izi sensörü bulunuyor. Ekran ile birlikte çalışabilen bu sensörü ekran üzerinden home tuşuna doğru parmağınızı kaydırarak çalıştırabiliyorsunuz. Cihazın kilidini açma ve tek dokunuşla PayPal gibi sistemlerde ödeme yapma işlevleri de sunuluyor. Samsung, yazılımcıları da düşünerek ‘Yazılım Geliştirme Araç Seti’ni yayınladı. Yazılımcılar bu araç seti ile parmak izi okuma özelliğini uygulamalarına entegre edebilecekler.

Ultra Hızlı Otomatik Odaklama (AF) ve Gerçek Zamanlı HDR

Akıllı telefonların fotoğraf çekerken  en çok problem çıkaran özelliği otomatik odaklamayı zamanında yapamamasıdır. Samsung bu konuda yapılan şikayetleri dinlemiş olacak ki kamera konusu da geliştirmeye karar vermiş.

Genelde herkes süper hızlı AF istiyor. Kendi gözümüz ile kamerayı kıyaslıyoruz ve aynı anda kameraların da aynı şeyi yapmasını istiyoruz. Bu ne yazık ki oldukça zor ama Samsung, mobil kamera için, kamera dünyasında en ileri teknolojileri kullanarak S5’e entegre etmiş. Samsung Galaxy S5 0,3 saniye ile dünyanın en hızlı otomatik odaklamasına sahip akıllı telefon olma özelliği taşıyor. Samsung, S4’e kıyasla kamerada genel kullanıcı deneyimini de çok geliştirilmiş.

Fitness ve S-Health

samsung galaxy s5 incelemesi ve tum ozellikleri 8 Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

Samsung S-Health kavramını bizlere S4 ile tanıştırmıştı. Bu  Galaxy Gear gibi giyilebilir teknolojilere entegre etmişti. Samsung şimdi bir tık daha ileriye giderek  Gear 2 ve Gear Fit gibi giyilebilir teknoloji ürünü cihazlara ihtiyaç duymadan bağımsız bir şekilde Galaxy S5 ile bu özellikleri kulanıma sundu.

Sansung hareket sensörünü kullanarak pedometre işlevinin yanına bir özellik daha ekledi. Kamera LED flaş yardımı ile çalışan bir kalp atış hızı sensörü ekledi. Bu yenilik, flaş’ın yanında bulunan optik sensör yardımı ile kalp atış hızınızı doğrudan telefonunuzdan ölçmenizi sağlıyor. S-Sağlık uygulaması artık bir sağlık koçu gibi hareket ederek, toplanmış olan verilere dayanarak bizlere geri bildirim sağlıyor.

Sonuç

samsung galaxy s5 incelemesi ve tum ozellikleri 9 Samsung Galaxy S5 İncelemesi ve Tüm Özellikleri

Samsung Galaxy S5, sistem (Antutu) testlerine göre satışta olan telefonlar arasında ilk sırada yer alıyor. Sonuç olarak Galaxy S4 ve Galaxy Note 3 sahibi iseniz S5 almanız için hiçbir sebep yok.

Fiyat

Fiyat ve satış tarihi henüz netlik kazanmadı ama benim yine de bir tahminim var. Önümüzdeki Nisan ayında 2099 TL’den satışa sunulacağını, Galaxy Gear 2 yada Gear Fit saatlerinden birinin de ön siparişe özel olarak yanında hediye edileceği düşünüyorum.

GÜNCELLEME [08.03.2014]

Samsung resmi hesabından detaylı tanıtım videosu paylaştı.

Gelen Aramalar:
s5 göz sensörü kapatma
samsung galaxy s5 elektrik mavisi
s5 goz sensoru
galaxy s5 göz sensörü kapatma
samsung galaxy s5 göz sensoru
galaxy s5 göz sensoru
samsung s5 goz sensoru kapatma
galaxy s5 elektrik mavisi
samsung galaxy s5 özellikleri ön kamera

1 Comment

  1. Samsung Aksesuar

    23/04/2014 at 15:56

    Samsung unda Maşallahı var ya, her ay yeni bir telefon çıkartması da bir acaip.. 2000tl verip 1 ay sonra yeni bir model çıkartması kullanıcıyı açıkcası çok sıkıyor. daha insanlar telefona ısınmadan samsung galaxy 6 çıkar ve 5i milletin elinde patlar..

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir