Vapur da Benim, Kanun da Benim!

Tarih: 16 Kasım 2013
Olay Saati: 22.07
Olay Mahali: KaraköyKadıköy Vapuru
Adı Geçenler: Vapur Görevlisi, Gitar Çalan Genç, Müzik Öğrenmeni Kadın, Demokrasi Neferi Amca ve Bir Grup Çapulcu Halk

Taksim çıkarması yaptığım bir günün sonuydu. Kadıköy’e geçmek için Karaköy’e gidip vapura binecektim. Tünele doğru yürürken önce çevik kuvveti sonra da bu kuvvetin etrafını sardığı kalabalığı farkettim. Galatasaray Lisesi önünde “Gezi Şehitleri” anısına toplanılmıştı. 100-150 kişi kadar kalabalık, ölenlerin fotoğrafları başında bekliyor ve adalet istiyordu kendilerinin 3 katı çoğunluğunda çevik kuvvetlerinin arasında. Ben de katıldım aralarına. Türkülerini. ağıtlarını dinledik ve dağıldık usulca..

Tünelden inip iskeleye geçtim. 22.00 vapurunu beklemeye başladım. Vapur yanaştı ve binip üst kata çıktım ve boş olan ilk yere oturdum. Buraya kadar herşey bildiğiniz gibi..

Saatler 22.00’ı gösterdiğinde vapur hareket etti. Karşı köşede oturan, yanında gitarı olan bir genç ayaklandı, gitarını çıkardı, akordunu yaptı, tam çalacak içeriden vapur görevlisi geldi.

“Yassah Hemşehim” tavırlarıyla gençle konuşmaya başladı. Uzun bir süre konuştuktan sonra yanımda oturan sonradan müzik öğrenmeni olduğunu öğrendiğim bir kadın, görevliye; “Müzik dinlemek istiyoruz, lütfen müsaade eder misiniz?” diye seslendi ama görevli oralı bile olmadı, ısrarla gence gitar çalamayacağını söylüyordu. Öğretmen kadın da ısrarla isteğini yineleyince, bir ön sırada oturan Demokrasi Neferi Amca olaya müdahil oldu. Görevliye bağırarak  “biz müzik istiyoruz, rahat bırak genci” diye seslendi.

Görevli gitar çalmaması için elinden gelen her şeyi yapıyordu. Vapurdakilere müzik aleti çalmanın vapur içerisinde kanunen yasak olduğunu izah etmeye çalışıyordu. İş çığırından çıktı tüm vapur ayaklandı. Görevli de sinirlenmeye başlayınca “benim sicil numaram bilmem kaç, gidin istediğiniz yere şikayet edin, vapur da bizim, kanun da bizim” dedikten sonra herkes iyice sinirlendi. “Bu vapur bizim, bu vapur halkın, burada halkın istediği olur” sesleri yükselmeye başladı. Vapurdakiler sanki karşılarında AKP’li biri varmış gibi görevliye saydırmaya başlamıştı. Yapacak birşeyi olmadığını anlayan görevli oradan ayrıldı ve halkın istediği oldu..

karakoy kadikoy vapuru gitar olayi 02 Vapur da Benim, Kanun da Benim!

O Vapurun üst katında bulunan herkes görevliye daha doğrusu AKP’ye karşıydı. Sadece müzik dinlemek istiyorlardı. Bu istekleri bile engelleniyordu. Amaçları özgürce seyahat etmek, özgürce müzik dinlemek, gençleri korumaktı..

Bu yazıyı yazmadan önce, görevlinin söylediklerini araştırmak istedim acaba gerçekten böyle bir kanun var mıydı? Evet.

“İSTANBUL BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE ZABITASI YÖNETMELİĞİ”nin 1. Bölümünün 1. Fasılının d bendinde şöyle yazıyordu: “Yüksek sesle başkalarını rahatsız edecek şekilde konuşmak, şarkı söylemek ve itişip kakışarak şakalaşmak.”

Görevlinin dediği gibi bir kanun vardı ama bu olayın aksi bir durum olsaydı geçerli olacaktı. Kanuna göre şarkı söylemek, başkalarını rahatsız ediyorsa yasaktı. Ama durum bunun tam tersiydi. Hiç kimse rahatsız değil aksine memnunlardı/memnunduk.

Tüm bu olanlardan sonra insan kendine soruyor: Bir vapur dolusu insan AKP’ye bu kadar karşı iken, bu parti/adamlar nasıl oluyorda ülkeyi yönetebiliyor anlam vermek mümkün değil!..

Gencin vapurda çaldığı türküyle yazımı sonlandırıyorum, iyi dinlemeler gençler..

Gelen Aramalar:
kıllanan adamı kim seslendiriyor
killanan adam seslendiren

1 Comment

  1. Barış

    10/12/2013 at 07:32

    İktidardakilerin hangi amaca hizmet ettiklerini ne zaman öğrenecek bu millet!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir