Turkcell Teknoloji Zirvesi 2013

Uzun zamandır zirve/konferans/seminer ve bilimum etkinliklere gitmiyordum ta ki Turkcell’in teknolojiye olan sevgisinde zirve yapabileceği ana kadar.

Zirve için bir kaç arkadaşımla birlikte kaydımızı daha önce yapmıştık ve eve davetiye gönderilmişti. 12 Kasım sabahı gittiğimizde açık büfe kahvaltılar, pastalar, börekler, içecekler derken zirve başlayana kadar sabah ziyafetini tamamladık. Zirvenin ilk günü öğlene kadar Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ve Microsoft Başkan Yardımcısı Alberto Arciniega’nın açılış konuşmalarını dinledik. Öğlen arası verildiğinde kendimizi yine açık büfe yemekler, tatlılar, meşrubatlar hatta mangal ve dönerin bile olduğu zengin yemek çeşitlerinin arasında bulduk. Meyveler bile unutulmamıştı. Anlayacağınız Turkcell hiç bir masraftan kaçınmamış, zirve için herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüştü. (5 Milyon TL harcandığı söyleniyor o kadar da olsun)

Öğle oturumları o kadar çoktu ki bir oturuma girseniz diğerlerini kaçırarağınız için üzülecektiniz. Ben mobile meraklı olduğum için “Akıllı Cihazların Dünyası” temalı oturuma katıldık.

Bu oturumdan pek memnun kaldığımız söylenemez. Moderatör ile panelist arasında geçen bazı küçümseyici diyaloglarla işlerini ciddiye almadıklarını, çalışmadan konuşma yapmanın ne demek olduğunu gösterdi. Mesela Google sürücüsüz otomobillerden bahsederken “acaba bizim ülkemizde de yapabilecek miyiz, biz de görebilecek miyiz” tarzı muhabbetler yapmak yerine biraz araştırma yapsalardı, hiç birşey yapmasalar bile Google’a “Türkiye sürücüsüz araç” yazsalardı Okan Üniversitesi’nin geliştirmiş olduğu Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracı olan OKANOM‘u tanıyabileceklerdi. (Okulum diye söylemiyorum ama bilin yani)

Oturum boyunca Turkcell T40 akıllı cihazını elinden düşürmeyen, T40 aşağı T40 yukarı, T40 şöyle T40 böyle diyen insanların çıkıpta Nokia Lumia 1020 için “biz lansmanına gittik, telefon haricinde herşeyi dinledik, 3 saat boyunda kamerasından bahsettiler” demesi herşeyi özetliyor zaten.

Bu oturum bizim için pek verimli olmadı. Oturum sonunda moderatör tarafından bir soru soruldu ve cevabını SMS ile doğru gönderenlerden ilk 4 kişiye telefon hediye edildi. Soru Turkcell T40 özellikleri ile ilgili idi. Ben doğru cevabı vermeme rağmen ödül kazanamadım çünkü Turkcell hattım olmadığı için kısa mesaj gönderemedim ve telefon kazanma şansına erişemedim.

Oturum bittikten sonra standlarda gezerken Enpara’ya gözüm takıldı. Hemen oraya gittim. Gitmişken de Enpara’nın küçük bir yarışması vardı ona katıldım. Yarışmada 3. oldum ve Çeyrek Altını kaptım. Telefon kazanamamanın tesellisini Enpara’da buldum 🙂

Gün sonunda Candan Erçetin konseri vardı ama biz katılmadık.

İkinci gün ise, ne açılış konuşmalarına ne de oturumlara katılamadık. Zirveye sadece Cem Yılmaz’ın “CMYLMZ İLERİTKNLJ” başlıklı teknolojik esprilerini dinlemek için gittik. Gösterisi yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Çokta iyi oldu, güzel oldu. Bir Turkcell Teknoloji Zirvesi de bu şekilde tamamlanmış oldu.

1 Comment

  1. Meltem Kaya

    29/11/2013 at 12:42

    Enpara standındaki oyundan ben de oynadım ama dereceye giremedim 🙂

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir